Aceasta a fost a doua etapă a Campionatului Național de Viteză în Coastă, iar cea de-a treia se va organiza în luna august, la Straja!

O noutate absolută pentru sezonul actual de viteză în coastă a fost prezența la startul traseului din Valea Domanului a doi piloți profesioniști, ce spre deosebire de ceilalți nu au pilotat prototipuri. Cei doi s-au prezentat la start cu două camioane.

Emil Ghinea (Norma M20F) a fost cel care s-a impus la finalul întrecerii, fiind cronometrat în cele două manşe cu timpul de 4 min 18 sec 704/1000 (2 min 09 sec 443/1000 în prima, respectiv 2 min 09 sec 261/1000, în a doua). Podiumul a fost completat de Octavian Ciovică (Radical SR8), la 039/1000, şi de Alexandru Piţigoi (Porsche 911 GT3 Cup), la 20 sec 318/1000, conform caon.ro

Președintele Federației Române de Automobilism Sportiv, Norris Măgeanu, a spus: „Important este că s-a organizat această etapă pe traseul din Valea Domanului și mă bucur că autoritățile locale au susținut acest eveniment. Etapa de la Reșița are deja o tradiție specială și cumva toți suntem datori, ca să nu zic obligați, să o ducem mai departe. A fost important că am fost la Reșița și mă bucur că, din nou, au venit foarte mulți spectatori pe traseu. La finalul etapei am văzut foarte mulți oameni venind de pe traseu și acest lucru mă bucură. De asemenea, mă bucur că și vremea a ținut cu noi. În prima zi, ploaia s-a pus după ce s-a încheiat concursul, iar în cea de-a doua, vremea a fost foarte bună. Sperăm că din această zonă să apară noi talente precum Werner Hirschvogel, Lucien Hora sau Mircea Pădurean. Aceștia au făcut istorie în motorsport. 50 de piloți au fost prezenți la această etapă, au venit din toată țara, dar și din Bulgaria. Sezonul competițional din Bulgaria a cam avut de suferit, nu s-au putut organiza competiții și mulți piloți au ales să participe la etapele din România”.

Sursa: Realitatea de Caras-Severin

Articolul precedentVirusul mortal care ridică îngrijorări majore în rândul medicilor – au fost raportate deja decese
Articolul următorPolițiștii Biroului Siguranță Școlară în mijlocul copiilor din Tabăra din Inima Satului Vărădia