Serviciul Salvamont din Caraș-Severin a fost reorganziat

Serviciul Salvamont din Caraș-Severin a fost reorganziat
Odată cu reorganizarea serviciului județean de Salvamont, la Băile Herculane va mai ajunge un salvator montan.
Serviciul are personalitate juridică, sediu și posturi în organigramă pentru salvatori montani în zone dificile, cum ar fi Domogled-Băile Herculane unde, de peste 10 ani, activează un singur salvamontist.
Alpinistul Bruno Adamcsek este de 15 ani şeful Salvamont Băile Herculane și, în tot acest timp, a fost și singurul angajat al postului. Are în grijă Muntele Domogled, Valea Cernei, staţiunea Băile Herculane și o singură Dacie bătrână cu care merge la intervenții. Se bazează exclusiv pe voluntari și cu ajutorul lor a reușit să salveze, numai în această vară, zeci de turiști din situații dificile. Odată cu reorganizarea serviciului județean de Salvamont, la Băile Herculane va mai ajunge un salvator montan.
Sursa: Realitatea de Caras-Severin
Citește și:
- 18:25 - Urmărire ca-n filme în Gorj: copil de 14 ani la volan, încurajat de tată să fugă de poliție
- 17:44 - Victorie pentru Realitatea PLUS: Curtea de Apel București a decis să suspende decizia CNA prin care se ridică licența postului. Televiziunea Poporului NU se închide
- 17:23 - Scandal diplomatic: Germania îl face ipocrit pe JD Vance după acuzațiile privind alegerile din Ungaria
- 16:44 - Turcia îl omagiază pe Mircea Lucescu: moment de reculegere la toate meciurile
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Caras-Severin și pe Google News











