Proiectarea drumului de mare viteză Craiova-Lugoj, scoasă la licitaţie

Proiectarea drumului de mare viteză Craiova-Lugoj, scoasă la licitaţie
Drumul de mare viteză Craiova-Lugoj va avea o lungime estimată de aproximativ 250 kilometri
Licitația pentru proiectarea drumului de mare viteză Craiova-Lugoj a fost publicată azi pe SICAP, potrivit unui anunţ făcut de ministrul Cătălin Drulă.
Drumul de mare viteză Craiova-Lugoj va avea o lungime estimată de aproximativ 250 kilometri.
Potrivit ministrului Drulă, licitația are la bază noul caiet de sarcini cu termene și plăți mult mai clare, care să nu mai rezulte în sincope la derulare
Profilul drumului, autostradă sau drum expres, va rezulta din analiza cost-beneficiu, el putând să varieze pe sectoare, în funcție de costuri și dificultatea terenului
„Din contract va reieși un studiu de fezabilitate cu grad foarte mare de detaliu, așa-numitul "preliminary design" (proiect tehnic "preliminar"), astfel încât o licitație design&build ulterioară să aibă majoritatea riscurilor (de ex. geotehnice) eliminate, dar să permită inovație și adaptare la tehnologia constructorului”, a explicat Cătălin Drulă.
Citește și:
- 14:16 - Statul ne scoate la tablă ca să vadă tot cartierul cine a sărit peste plata impozitului
- 14:07 - Scandal pe Aeroportul Otopeni. O mamă acuză un tratament abuziv
- 14:03 - SURSE Văduva lui Gabriel Cotabiță, administrator la un salon de masaj unde se practica prostituția
- 13:19 - Zeci de familii, captive în propriile case după alunecările de teren
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Caras-Severin și pe Google News











