Probleme legate de un depozit de fier vechi, la Reșița. Camioanele încărcate ar afecta străzile pe care circulă

Probleme legate de un depozit de fier vechi, la Reșița. Camioanele încărcate ar afecta străzile pe care circulă
Primăria solicita relocarea și eliberarea spațiului actual de depozitare, inclusiv din perspectiva proiectului de regenerare urbană a zonei Mociur – Triaj
Primarul Reșiței, Ioan Popa, a început încă din urmă cu patru ani discuțiile cu o firmă din Gorj care deține un depozit de fier vechi în zona zona Intim – Liceul Teoretic Traian Vuia. Primăria solicita relocarea și eliberarea spațiului actual de depozitare, inclusiv din perspectiva proiectului de regenerare urbană a zonei Mociur – Triaj .
„Depozitul de fier vechi din zona Intim – Liceul «Traian Vuia» trebuie să dispară neapărat! Noi am avut discuții cu proprietarii firmei de câteva ori în ultimii patru ani. Le-am solicitat să se mute de acolo. Din nefericire pentru toată lumea, ei nu au înțeles mesajul pe care l-am transmis încă de atunci, să gândească o relocare pentru că nu-i voi mai lăsa să meargă pe calea rutieră prin oraș cu camioanele cu fier vechi. Am transmis Poliției Locale încă de săptămâna trecută să închirieze de urgență un cântar mobil, să cântărim camioanele care circulă prin oraș cu fier vechi de acolo până la combinat și tot ce e supratonaj va fi amendat. Vom începe să punem presiune pe ei”, a declarat edilul, conform resita.ro
Un alt motiv pentru care primarul îi vrea plecați din zonă pe cei cu fierul vechi îl constituie faptul că mașinile de mare tonaj încărcate cu fier vechi care tranzitează zilnic orașul, de la depozit până la combinatul siderurgic, afectează infrastructura rutieră.
foto arhiva
Sursa: Realitatea de Caras-Severin
Citește și:
- 13:19 - Zeci de familii, captive în propriile case după alunecările de teren
- 08:21 - CNAB: Traficul aerian se desfășoară în condiții de iarnă, conform programului de zbor
- 08:15 - CNAIR: Nu mai sunt sectoare de drum închise sau restricționate din cauza condițiilor meteorologice
- 08:02 - Trafic de coșmar spre Vama Giurgiu. Coloana de vehicule de pe DN5 măsoară 14 kilometri
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Caras-Severin și pe Google News










_4f88515c25_a3b9209761.webp)
