Weekend GEROS în România: unde vor fi cele mai scăzute temperaturi. De săptămâna viitoare trecem brusc la peste 10 grade

Weekend GEROS în România: unde vor fi cele mai scăzute temperaturi. De săptămâna viitoare trecem brusc la peste 10 grade
De duminică vom consemna creșteri treptate ale temperaturii
Weekendul care urmează va fi unul geros, cu temperaturi în general negative sau cel mult de zero grade. Elena Mateescu, director de prognoze la ANM, a declarat la Realitatea Plus că în următoarele zile vom avea parte de temperaturi de iarnă, însă de săptămâna viitoare vremea va intra într-un ușor proces de încălzire.
"În următoarele 2 nopți, în zonele depresionare ale Transilvaniei și nordul Moldovei, temperaturile nocturne vor ajunge la minus 10, minus 14 grade Celsius, în timp ce în zonele joase de relief din sud minimele vor fi în jur de minus 6. Față de ziua de vineri, maximele vor înregistra o ușoară creștere, cu valori cuprinse între -5 și + 5 grade, deci o vremea mai rece ca de obicei.
De duminică vom consemna creșteri treptate ale temperaturii, în special în sudul țării, cu maxime de 8 grade, dar minimele rămân, în general, negative. În plus, la munte va fi viscol, iar in zonele mai joase vântul va atinge viteze de 40-50 de km de ore. Ziua de joi va aduce valori la nivel de peste 10-11 grade," a declarat Elena Marinescu, director de prognoze la ANM.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 20:26 - Fetiță de 12 ani, înjunghiată cu o șurubelniță pe stradă. Tatăl ei a fost și el lovit
- 20:19 - Anca Alexandrescu: „Doamna Kovesi încearcă să își facă loc în România, pentru că i se va termina mandatul și rămâne fără job”
- 17:06 - Cod galben de ploi și furtuni în mai multe regiuni ale țării
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Caras-Severin și pe Google News













