Pensiile întârzie în luna mai: seniorii care le primesc prin poștă trebuie să aștepte mai mult

pensionari
Luna mai vine cu întârzieri semnificative în livrarea pensiilor pentru românii care le primesc prin Poșta Română. Din cauza minivacanței de 1 Mai și a sărbătorilor pascale, distribuirea pensiilor va începe mai târziu decât de obicei, punând la încercare răbdarea seniorilor.
De regulă, pensiile sunt distribuite în primele două săptămâni ale lunii, însă în acest an livrările prin poștă vor începe abia pe 6 mai. Mulți pensionari vor trebui să își gestioneze atent bugetul, având în vedere această întârziere neașteptată, care le poate afecta planurile și achizițiile esențiale.
În schimb, cei care primesc pensiile pe card nu vor fi afectați, întrucât transferurile bancare vor avea loc la datele obișnuite din calendar. Totuși, este important de reținut că luna aceasta nu se acordă bonusul de 400 de lei oferit anterior.
Pensionarii care nu sunt găsiți acasă de către poștași trebuie să știe că pensia va fi păstrată la oficiul poștal timp de două zile lucrătoare. După acest interval, suma va fi returnată către Casa Județeană de Pensii, iar beneficiarii vor trebui să facă demersuri suplimentare pentru recuperarea banilor.
Citește și:
- 17:44 - Victorie pentru Realitatea PLUS: Curtea de Apel București a decis să suspende decizia CNA prin care se ridică licența postului. Televiziunea Poporului NU se închide
- 17:23 - Scandal diplomatic: Germania îl face ipocrit pe JD Vance după acuzațiile privind alegerile din Ungaria
- 16:44 - Turcia îl omagiază pe Mircea Lucescu: moment de reculegere la toate meciurile
- 16:22 - Interviu EXCLUSIV Ana Maria Păcuraru - Sara Qudah (CPJ): România intră în tiparul global al cenzurii administrative
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Caras-Severin și pe Google News











