9 SCANERE DE MĂRFURI, PÂNĂ LA FINALUL ANULUI, ÎN VĂMILE DIN ROMÂNIA

9 SCANERE DE MĂRFURI, PÂNĂ LA FINALUL ANULUI, ÎN VĂMILE DIN ROMÂNIA
Anunţul a fost făcut de ministrul Finanţelor, Marcel Boloş
Nouă scanere de mărfuri vor fi funcţionale, până la sfârşitul anului, în vămile din România.
Anunţul a fost făcut de ministrul finanţelor, Marcel Boloş, şi vine în contextul discuţiilor pe care acesta le-a avut ieri cu echipa de la Autoritatea Vamală Română despre stadiul celor mai importante proiecte de combatere a contrabandei şi a evaziunii fiscale.
Într-o postare pe Facebook, Marcel Boloş a precizat că, pe lângă dispozitivele din vămile Albiţa - Vaslui şi Giurgiuleşti - Galaţi, până la finalul verii va exista un scaner funcţional şi la Siret, în nordul ţării.
Introducerea acestor sisteme de scanare autovehicule şi containere a fost cerută insistent de Comisia Europeană pe motiv că securizarea frontierelor este o obligaţie a fiecărui stat membru
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 21:25 - Noul Guvern de la Budapesta verifică banii trimiși maghiarilor din România! Se anunță audituri și anchete
- 20:35 - Lovitură pentru CFR Cluj! Edi Iordănescu a intrat pe lista Ucrainei pentru postul de selecționer
- 19:42 - Guvernul României, în așteptare! Discuțiile pentru premier încep după Summitul B9
Urmărește știrile Realitatea de Caras-Severin și pe Google News














