Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a reuşit o victorie de senzaţie în faţa cehoaicei Marketa Vondrousova, campioana en titre de la Wimbledon, cu 2-6, 7-6 (7/1), 6-2, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 3.211.715 dolari.

Sorana a pierdut clar primul set, iar în cel de-al doilea a fost condusă cu 0-4 și 1-5, salvând șase mingi de meci, astfel că victoria cehoaicei părea aproape sigură. Românca a revenit, însă, fenomenal, și a trimis setul în tie-break, acolo unde s-a impus cu 7-1. Cu un moral excelent, Sorana, locul 22 WTA, nu i-a dat nicio șansă adversarei, pe care a învins-o, în decisiv, cu 6-2 și a obținut calificarea în semifinale.

În penultimul act al competiției, Sorana o va întâlni pe Jasmine Paolini, din Italia, 26 WTA, cea care a profitat de retragerea Elenei Rybakina, din Kazahstan.

Sursa: Newsinn

Articolul precedentRaport devastator: 200 de mii de români nu își mai pot plăti ratele