Echipa naţională masculină de polo pe apă a României a fost învinsă de Muntenegru cu scorul de 12-9, în meciul de baraj pentru sferturile de finală ale Campionatului Mondial de la Doha.

Tricolorii au început excelent meciul şi aveau 5-3 după primul sfert, dar în cele din urmă valoarea adversarei şi-a spus cuvântul, aceasta făcând diferenţa pe final. Pentru echipa antrenată de Bogdan Rath au marcat Tudor Fulea (3 goluri), Vlad Georgescu (2), Andrei Ţepeluş (1), Nicolae Oanţă (1), Silvian Colodrovschi (1) şi Andrei Neamţu (1).  România a ratat și ultima șansă de a prinde turneul olimpic de la Paris din această vară după ce Italia a învins echipa Statelor Unite ale Americii și a ocupat ultimul loc disponibil.