Selecţionata de fotbal a Coastei de Fildeş a câştigat Cupa Africii pe Naţiuni după ce a învins reprezentativa Nigeriei cu scorul de 2-1 (0-1), în finala desfăşurată la Abidjan.

Nigeria a deschis scorul în prima repriză prin Ekong, dar ivorienii au egalat prin Frank Kessie în minutul 62. Golul victoriei a fost înscris de Sebastian Haller cu 10 inute înainte de finalul timpului regulamentar de joc.
Acesta este al treilea trofeu continental pentru Coasta de Fildeş după cele cucerite în 19192 şi 2015. Şi Nigeria are în palmares trei titluri de campioană a Africii.

Articolul precedentKansas City Chiefs a câştigat ediţia din acest an a Super Bowl
Articolul următorHOCHEI: România a ratat calificarea în faza finală a preliminariilor pentru Jocurile Olimpice