Nu loviți jurnaliștii!

AZIR Asociatia Ziariștilor Independenți din România
Asociația Ziariștilor Independenți din România (AZIR) – secția română a Asociației Jurnaliștilor Europeni (AEJ) cu sediul la Bruxelles, atrage atenția autorităților implicate în restricționarea protestelor împotriva guvernării actuale, Jandarmerie, Poliție și alte forțe, să respecte dreptul jurnaliștilor de a asigura informarea completă a publicului.
Agresarea, evacuarea sau reținerea jurnaliștilor în exercițiul funcțiunii încalcă drepturi constituționale înscrise în art.30 și 31, precum și numeroase prevederi ale legislației și reglementelor europene privitoare la libertatea presei.”Condamnăm agresarea jurnalistului Robert Mihăilescu de la
Hotnews
în timpul amplului protest al diasporei din 10 august 2018, ziarist care, deși s-a legitimat, a fost lovit de jandarmi, iar telefonul i-a fost zdrobit. Acesta a depus plângere la poliție. De asemenea, considerăm inadmisibilă rănirea cameramanului
ORF
, precum și îmbrâncirea corespondentului aceluiași post de televiziune austriac, Ernst Gelegs. Atât cancelarul Sebastian Kurz, cât și Clubul de Presă al Austriei au transmis autorităților române mesaje critice, care arată o față deteriorată a României în Europa” transmite AZIR.
Citește și:
- 13:19 - Zeci de familii, captive în propriile case după alunecările de teren
- 08:21 - CNAB: Traficul aerian se desfășoară în condiții de iarnă, conform programului de zbor
- 08:15 - CNAIR: Nu mai sunt sectoare de drum închise sau restricționate din cauza condițiilor meteorologice
- 08:02 - Trafic de coșmar spre Vama Giurgiu. Coloana de vehicule de pe DN5 măsoară 14 kilometri
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Caras-Severin și pe Google News










_4f88515c25_a3b9209761.webp)
